V závislosti na rychlosti hojení lze rány rozdělit na akutní a chronické. Akutní rány nejsou vážným zdravotním problémem, protože se hojí poměrně rychle, obvykle do 2–7 dnů. Chronické rány jsou naopak rány, které nelze léčit. Časové kritérium, kdy můžeme mluvit o chronické ráně, není jasně specifikováno. Někteří autoři považují za chronickou ránu, která se nezhojí do 1-2 týdnů, zatímco jiní prodlužují toto období na 6-8 týdnů [1-3].
Mezi faktory zpomalující proces hojení rány patří: infekce, přítomnost nekrotické tkáně, vysušení nebo nadměrný výtok, nedostatečné prokrvení oblasti rány, rozsah, poškození rány např. nevhodnými antiseptiky, špatným stavem organismu, např. podvýživou, stresem, oslabenou imunitou, nedostatkem vitamínů, chudokrevnost, systémovými infekcemi, přidruženým chronickým onemocněním např. cukrovka, rakovina, některé užívané léky, např. chemoterapie, steroidy, léky snižujícími srážlivost krve [1- 5] .
Na dobu hojení rány má vliv mnoho faktorů: nutriční stav pacienta, věk, hydratace, zásobení tkání kyslíkem, hygiena, užívané léky a infekce. Pro urychlení procesu hojení ran a regenerace pokožky, by se na těchto místech měly používat vhodné přípravky, které vytvářejí optimální podmínky pro hojení ran. Zajištění dostatečné vlhkosti v případě suchých ran, absorpce přebytečného hnisu v případě ran mokrých a ochrana rány před vnějšími faktory. V případě vážnějších ran by měl být především zajištěn dostatečný přístup kyslíku a živin k buňkám v oblasti poranění.
Přístup kyslíku k ranám je podmínkou pro jejich hojení. Kyslík se podílí na mnoha důležitých procesech: metabolismu, angiogeneze, produkci reaktivních forem kyslíku a rovněž v remodelaci. Čím hlouběji kyslík do rány vstupuje, tím rychlejší je proces obnovy. Důležitým prvkem je strava bohatá na vitamíny, která ovlivňuje například rány po operacích. Špatný stav výživy má za následek nedostatek živin, vitamínů a stopových prvků nezbytných pro hojení a nezbytných pro imunitní systém. Nesprávná výživa zpomaluje hojení a zvyšuje riziko infekce rány.
Důležité je v těle doplnit množství vitamínu C. Tento vitamín se podílí na tvorbě kolagenu, který je pro buňky jakýmsi lešením. Bez vitamínu C je tvorba nové pojivové tkáně mezi buňkami obtížná a nedostatek kolagenu zbavuje pokožku její pružnosti a elasticity. Vitamín C lze dodávat spolu se stravou nebo doplňovat ve formě speciálních přípravků. Důležitou roli hrají také bílkoviny, arginin, vitamíny A, E, zinek a selen. Bílkoviny působí jako substrát pro imunitní systém. Arginin je zodpovědný za aktivaci makrofágů a vitamíny neutralizují volné radikály. Arginin najdete v červeném masu, drůbeži, mléce a mléčných výrobcích, celozrnných výrobcích, ořechách, sóji a čočce. Vejce, tuňák, hovězí maso a mléčné výrobky jsou také dobrým zdrojem bílkovin. Vitamín A najdete ve vaječném žloutku, plnotučném mléce, tučných rybách a červené a oranžové zelenině. Před operacemi je navíc vhodné obohatit stravu o omega-3 mastné kyseliny, lněný olej, vitamíny A a E a vitamín B5 [3-4].
Proces hojení ran je komplexní proces zahrnující mnoho obranných a regeneračních mechanismů našeho těla. Nejdůležitější je ránu řádně vyčistit, chránit před bakteriálními vlivy a udržovat ránu vlhkou.