język polskijęzyk angielskijęzyk czeski

PRVNÍ POMOC V PŘÍPADĚ POPÁLENÍ

Popáleniny kůže je poškození tkáně způsobené příliš vysokou teplotou. Vyskytují se v důsledku působení tepelných faktorů, jako jsou vroucí voda, chemikálie, elektřina, blesk nebo sluneční paprsky, na pokožku. Na stanovení stupně popálení má zásadní význam teplota dráždivého impulsu a doba jeho působení.

V závislosti na intenzitě poranění existují různé stupně popálenin. Popáleniny prvního a druhého stupně lze léčit doma. V případě popálenin třetího stupně, kdy dojde k poranění v celé hloubce kůže, je nutný speciální obvaz a ošetření vzniklých ran.

První pomoc pro popálenou osobu:

  1. Je nutné se zbavit oblečení z místa popálení, aby rána nebyla pod tlakem, cizích těles a nečistot.
  2. Ihned popáleninu ochlaďte pod tekoucí, studenou vodou po dobu asi 10-15 minut. Studená voda zmírňuje bolest a urychluje proces hojení poranění.
  3. Použití speciálních prostředků na vzniklé popáleniny s co nejlehčí konzistencí, např. zklidňující pěny Panthenol nebo masti a krémy s dexpanthenolem nebo alantoinem, Bepanthen, Alantoin. Přítomnost účinných látek ve výše uvedených přípravcích pomáhá zklidnit popálenou pokožku a ztišit bolest.
  4. V případě popálenin druhého stupně s většími puchýři použijte antiseptikum, jako je Octenisept. Poté naneste pěnu a sterilní obvaz – dávejte pozor zejména na způsob aplikace – netlačte na ránu, vyvarujte se tlaku.
  5. V případě rozsáhlých poranění je třeba použít speciální obvazy, např. Aqua Gel, který přilne přímo na ránu, aniž by se na ni přilepil, absorbuje sekreci a zadržuje ji ve své struktuře, aby do rány nepronikly mikroorganismy. Obvaz Aqua Gel ochladí popálenou oblast, sníží bolest a chrání před infekcí. Zajišťuje správný přenos tepla a rovnováhu vlhkosti.

Základním preventivním opatřením je předcházení nehodám v každodenním životě. Pokud se popálíte, nejdříve místo poranění co nejdříve ochlaďte a řádně ošetřete. V případě jakýchkoli nesrovnalostí je třeba co nejdříve případ zkonzultovat s vhodným odborníkem.

Poslední aktualizace: 9/29/2021