język polskijęzyk angielskijęzyk czeski

NÁPLASTI – POMOC V BOJI S JEDNÍM Z NEJČASTĚJŠÍCH TYPŮ RAN (ODŘENINÁM POKOŽKY)

Rána je přerušení anatomické kontinuity tkání nebo jejich poškození v důsledku působení škodlivého faktoru. Mezi nejdůležitější škodlivé faktory patří mechanické, tepelné, chemické a energetické záření

Odřenina je povrchové poškození kůže v důsledku kontaktu s drsným povrchem. Jedná se o poškození horní vrstvy pokožky. V místě defektu se objevuje výtok s malým množstvím krve. Odřeniny, navzdory mělkému poranění, jsou velmi bolestivé, někdy je obtížné je léčit, což často vyplývá z kontaminace zbývající v ráně po poranění. Mohou se stát příčinou závažné infekce. Je důležité je správně ošetřit. Níže je popsáno schéma postupu v případě lehkých odřenin pokožky [1,2]:

  • Omytí a zvlhčení rány sterilním fyziologickým roztokem, jemným dezinfekčním prostředkem nebo vodou z vodovodu. Nejnovější standardy k ošetření rány nedoporučují použití peroxidu vodíku a alkoholu. Poškozené místo pokožky potřete vatou, gázou nebo ručníkem.
  • Mytí a dezinfekce okrajů rány aseptickými prostředky, které nedráždí tkáně a nezpomalují procesy hojení.
  • Použití suchého sterilního obvazu – v případě oděru je navrhovaným řešením náplast s polštářkem.

Tyto činnosti a příslušná péče jsou obvykle dostatečné pro spontánní hojení rány během několika dní. Bohužel, někdy i malé a nenápadné odřeniny se hojí velmi těžko. Vždy je vhodné věnovat pozornost tomu, zda pacienta riziko špatně se hojící rány neohrožuje na zdraví [3]. Měli byste vzít zřetel možnosti infekce, která může být indikována výskytem zarudnutí, zahřátím pokožky, otoku, bolesti a výtoku/ hnisu. Pokud se vyskytnou výše uvedené příznaky, navštivte lékaře, je možné, že bude potřeba vás přeočkovat proti tetanu, zašít okraje rány nebo odstranit cizí těleso z rány [4].

Během procesu hojení ran dochází ke komplexním, lokálním, chemickým reakcím biologicky aktivních látek a fyzikálních jevů jako jsou změny pružnosti kůže a zvýšení pevnosti v tahu. Existují tři základní fáze hojení ran:

  • Výtoková fáze
  • Čistící fáze
  • Granulační fáze
  • Epitelizační fáze

Ve výtokové fázi dochází k lokální zánětlivé reakci, která obvykle trvá 4 až 7 dní a projevuje se mimo jiné výtoky a otoky. U řádně se hojících ran získává výtok světle žlutou a růžovou barvu. Přítomnost výtoku pozitivně ovlivňuje proces hojení ran. Objevují se zánětlivé buňky (neutrofily, monocyty, lymfocyty), které chrání defekt před kontaminací a patogenními mikroorganismy. Ve fázi čištění dochází ke zvýšenému množství makrofágů, které vylučují nečistoty a bakterie. Opravdové hojení ran probíhá

v granulační fázi, trvající 3 až 6 týdnů, kdy jsou aktivovány fibroblasty ze sousedních tkání a dochází k obnově tkání a cév. Fibroblasty mají schopnost vytvářet proteolytické enzymy, které podporují regeneraci tkání a tvoří kolagenová vlákna, které jsou základem pro budování a regeneraci pojivové tkáně, obnovu poškozených cév a zjizvení v místě poranění. Díky této fázi se rána stahuje a tvoří se pokožka (epitelizace). Konečnou fází hojení ran je její rekonstrukce, při které probíhá rekonstrukce kolagenu od 3 týdnů do několika let [5].

Poslední aktualizace: 9/29/2021