język polskijęzyk angielskijęzyk czeski

ÚSPĚCH V BOJI PROTI KOMPLIKACÍM A RIZIKU INFEKCE

Jednou z nejdůležitějších funkcí kůže je ochrana těla před vnějšími vlivy a ochrana vnitřních orgánů před mechanickým poškozením.

Kůže je potenciální bariérou proti nežádoucímu pronikání dráždivých látek a mikroorganismů do těla. Zajišťuje udržení správné rovnováhy mezi organismem a okolním prostředím. Ochrannou funkci zajišťuje zrohovatělá vrstva kůže, což je vnější část epidermis (pokožka). Skládá se hlavně z keratinu – vysoce rezistentního proteinu.

Přítomnost vody a tuku v této vrstvě zajišťuje adekvátní pružnost a odolnost vůči mechanickým vlivům. V důsledku neustálé keratinizace pokožky, a tím odlupující se zrohovatělé vrstvy, je možné odstranit škodlivé látky z povrchu kůže. Důležitá je také lipidová ochrana, tj. vrstva mazu, což je směs mazu vylučovaného z mazových žláz a lipidů odvozených z buněk pokožky. Jedná se o základní prvek pokožky, který promašťuje pokožku a vytváří na ní ochranný plášť, který ji chrání před vnějšími faktory, jako jsou bakterie, viry, plísně a UV záření. Pokožka navíc poskytuje ochranu před fyzikálními vlivy, jako je UV záření, horké a studené podněty.

Oděry jsou jedním z nejčastějších poškození pokožky. Obvykle vznikají z pohybu kůže po tvrdém nebo drsném povrchu. Představují mělkou ránu ovlivňující horní vrstvu kůže. Hojí se bez zanechání jizev. Důležité je správně ošetřit i tak malé rány, jako jsou oděrky a chránit je před nežádoucí infekcí.

Pro řádné očištění odřenin pokožky je důkladně omyjte mýdlem a vodou, peroxidem vodíku nebo dezinfekčním sprejem. Neměly by se k tomu používat gázy nebo vatové tampony, protože do rány mohou být zaneseny saprofyty, které jsou vyživovány mrtvou organickou hmotou. Pro správnou ochranu vzniklého oděru stojí za to použít antibakteriální, ochrannou mast, která urychlí hojení ran. I nepatrná odřenina je bránou pro vstup bakterií do těla, což může vést ke vzniku infekce.

Pokud opouštíte domov je důležité vzniklé odřeniny chránit před kontaktem s vnějšími vlivy. Pokud se obvaz zašpiní nebo zvlhne, nezapomeňte jej co nejdříve vyměnit. Pokud se navzdory výše uvedeným metodám odřenina nezahojí, je bezpodmínečně nutné se poradit s lékařem.

Použití vhodných preventivních opatření nás může účinně chránit před odřeninami pokožky. Místa nejvíce vystavená riziku vzniku poranění, by měla být řádně chráněna mastí (např. vazelínou, lubrikantem ve spreji), aby byla pokožka řádně promaštěna. Nezapomeňte také pokožku hydratovat, protože správně hydratované tělo je méně náchylné k výskytu odřenin.

Je nutné pít dostatečné množství vody, aby se snížilo množství soli v potu na pokožce. Dbejte na tato preventivní opatření, abyste zabránili odřeninám a pokud se objeví poranění, nezapomeňte ho řádně vyčistit a chránit. Použitím výše uvedených pravidel se vyhneme riziku infekce v místě poranění.

Poslední aktualizace: 9/29/2021